Bizim memleketin yoğun dinleme-tape-kripto gündemi gölgelese de, yılın en büyük mobil eventi olan Mobile World Congress, Barselona’da devam ediyor. 24 Şubat’ta başlayan ve bugün sona erecek olan etkinlikte, mobil dünyanın ve interneti geleceği tartışılıyor, üreticiler son harikalarını ve gelecek projeksiyonlarını ziyaretçilerle paylaşıyorlar.

Bu yılın öne çıkan başlıkları daha ucuz, daha fazla giyilebilir ve tabii ki üst düzey kişisel güvenliğe sahip teknolojiler. Her ne kadar yeni lansmanı yapılan ürünler çok fazla olmasa da, Google ve Apple gibi üreticiler katılmama kararı alsalar da, vizyon anlamında çok önemli adımlar atılacağı ortada.

Ucuz ve Seksi

Akıllı telefon fiyatları, ortalamada hala yüksek seviyelerde ilerlerken, bu yıl üreticilerin öncelikleri arasında, hem ileri teknolojiye sahip, hem de herkes tarafından ulaşılabilir cihazları kullanımı sokmaktı. Firefox tarafından üretilen 25 Dolarlık telefon bu trendin iyi bir göstergesi. Asya’nın büyük OEM üreticileri Huawei, ZTE ve LG, Firefox tabanlı bu ucuz telefonları Mozilla standına yerleştirmişler bile – yani seri üretime geçilmesi çok da uzak bir gelecekte değil.

Internet’in daha ulaşılabilir, herkesçe özgürce ve bedava kullanılabilir olması hedefiyle ortaya çıkan internet.org projesi, fuarın ağır topu Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg tarafından paylaşıldı.

Hadi Telefonunu Giy de Çıkalım!

Google gözlüğü, Samsung’un Gear isimli saat-telefonu gibi geçen yılların en hip ürünlerine yenileri eklenmiş. Bu ürünler gerek sportif amaçlı kullanım için, gerekse de işitme ya da görme engeli bulunan kişilerin yaşamını kolaylaştırmak için tasarlanıyor. Sony gibi dev üreticilerin de bu pazara girmesiyle, çok yakında yepyeni giyilebilir teknoloji ürünlerine sahip olacağımız kuşkusuz.

Alo Babacım Tarihe mi Karışacak?

Kişi güvenliği ve gizliliği, veri paylaşımı başladığı günden bu yana en çok tartışılan konuların başında. NSA dinleme skandalları, öncesinde yaşanan çeşitli telekulak skandalları, hep kişilerin iletişimlerinin artışıyla ortaya çıkan suistimaller. O yüzden veri güvenliği, şifreleme ve doğrulama teknolojileri her yıl daha fazla geliştiriliyor. Parmak izi okuma teknolojilerinin artık sabit şifre teknikleri olarak cep telefonlarına yerleştirilmesi gibi.

Katılımcıların ortak görüşü, bu yıl dudak uçurtan bir fuar olmadığı yönünde. Ancak özellikle özel üreticilerin yükselişi, herkesin dilinde.

Umarız biz de birgün kendi kısır gündemlerimizden kurtulabilir ve teknoloji çağını bu vizyon doğrultusunda yakalayabiliriz.

Kaynak: MWC, Mashable, Technorati

Bu habere katkı yapın